Jak wygląda matura pisemna?

I. Struktura i forma egzaminu maturalnego z języka niemieckiego na poziomie podstawowym

1. Egzamin składa się z dwóch części:

a) egzaminu ustnego 

b) egzaminu pisemnego

2. Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie wymaganej liczby punktów zarówno w części ustnej jak i pisemnej. Zdający musi uzyskać co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania.

3. Wynik egzaminu ustnego i pisemnego nie ma wpływu na możliwość przystąpienia zdającego do kolejnej części egzaminu z języka niemieckiego.

4. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym trwa 120 minut.

 

II. Opis egzaminu ustnego na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej

 

http://www.cke.edu.pl/images/stories/0012_Matura/calosc_standard_27_08_godz_12_40.pdf

 

zobacz str. 4,5-opis;  137,138,139,143,144,145 - przykłady

 

III. Opis egzaminu pisemnego


Podczas egzaminu zdający nie może korzystać ze słowników.


ARKUSZ

Sprawdza umiejętności odpowiadające wymaganiom dla poziomu podstawowego:

a) rozumienia ze słuchu - zdający rozwiązuje zadania sprawdzające rozumienie wysłuchanych tekstów,

b) rozumienia tekstu czytanego - zdający czyta teksty i rozwiązuje zadania sprawdzające ich rozumienie,

c) znajomości środków językowych

d) pisania - zdający wykazuje się umiejętnością pisania prostych tekstów użytkowych.

Część pisemna na poziomie podstawowym trwa 120 minut i składa się z czterech części:

  • Rozumienie ze słuchu (ok. 20 minut, 30% punktów możliwych do zdobycia) - 3-4 teksty odczytane dwukrotnie przez rodzimych użytkowników języka niemieckiego, autentyczne bądź adaptowane. Są to zadania zamknięte typu prawda/fałsz, dobieranie oraz zadania wielokrotnego wyboru.
  • Rozumienie tekstu czytanego (30% punktów możliwych do zdobycia) - 3-4 teksty autentyczne bądź adaptowane (dostosowane do poziomu egzaminu) o łącznej długości ok. 1000-1200 słów. Są to zadania zamknięte typu prawda/fałsz, dobieranie oraz zadania wielokrotnego wyboru.
  • Znajomość środków językowych (20% punktów możliwych do zdobycia) – 2-3 zadaniasprawdzające znajomość środków językowych. Ta część pojawiła się na egzaminie maturalnym z języka niemieckiego od 2015. Są to zadania zamknięte na dobieranie oraz zadania wielokrotnego wyboru.
  • Wypowiedź pisemna (20% punktów możliwych do zdobycia) – zdający musi napisać 1 tekst użytkowy (list, email, wiadomość) o długości 80-130 słów. Polecenie w języku polskim zawiera informację o czterech elementach, do których zdający musi się odnieść w swojej wypowiedzi. Oceniana jest treść, spójność i logika wypowiedzi, poprawność językowa oraz zakres środków językowych.



Rozumienie ze słuchu

Liczba i długość tekstów: 2-3 teksty adaptowane o łącznym czasie trwania ok. 6 minut (całe nagranie z dwukrotnie odczytanymi tekstami, poleceniami i przerwami na wykonanie zadań trwa 20 minut).

Rodzaje tekstów:

-komunikaty i instrukcje,

-rozmowy, wywiady, dyskusje,

-teksty narracyjne.

Typy zadań: zadania zamknięte - prawda / fałsz, dobieranie, wielokrotny wybór.


Rozumienie tekstu czytanego

Liczba i długość tekstów: 2-3 teksty adaptowane o łącznej długości około 1,5 strony A4.

Rodzaje tekstów:

-informacyjne,

-publicystyczne,

-literackie.

Typy zadań: zadania zamknięte - prawda / fałsz, dobieranie, wielokrotny wybór.

Znajomość środków językowych

-zadania zamkniete i wielokrotnego wyboru oraz otwarte


Wypowiedź pisemna
list prywatny, blog

• dłuższy - 80-130 słów



Zadanie polegaja na napisaniu  tekstu użytkowego zgodnie ze szczegółowymi wskazówkami dotyczącymi treści.

Egzamin maturalny z języka niemieckiego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym

Część pisemna na poziomie rozszerzonym trwa 150 minut i również składa się z czterech części:

  • Rozumienie ze słuchu (ok. 25 minut, 24% punktów możliwych do zdobycia) - 3-4 teksty odczytane dwukrotnie przez rodzimych użytkowników języka niemieckiego, autentyczne bądź minimalnie adaptowane. Są to zadania zamknięte typu prawda/fałsz, dobieranie oraz zadania wielokrotnego wyboru.
  • Rozumienie tekstu czytanego (26% punktów możliwych do zdobycia) - 3-4 teksty autentyczne bądź minimalnie adaptowane o łącznej długości ok. 1300-1600 słów. Są to zadania zamknięte typu prawda/fałsz, dobieranie oraz zadania wielokrotnego wyboru.
  • Znajomość środków językowych (24% punktów możliwych do zdobycia) – 2-3 zadania sprawdzające znajomość środków językowych. Znajdują się tutaj zarówno zadania zamknięte na dobieranie i wielokrotnego wyboru oraz zadania otwarte: zadanie z luką, parafraza zdań, słowotwórstwo, tłumaczenie fragmentów zdań na język obcy, układanie fragmentów zdań z podanych elementów leksykalnych.
  • Wypowiedź pisemna (26% punktów możliwych do zdobycia) – zdający musi napisać 1 tekst argumentacyjny (list formalny, rozprawka, artykuł publicystyczny) o długości 200-250 słów. Zdający na do wyboru dwa tematy napisane w języku polskim. Polecenie zawiera informację o dwóch elementach, które zdający musi omówić w swojej wypowiedzi. Oceniana jest zgodność z poleceniem, spójność i logika wypowiedzi, poprawność językowa oraz zakres środków językowych.
Script logo